Naša milá, nová, generácia mobilová

Autor: Marián Betík | 9.4.2018 o 0:00 | (upravené 10.4.2018 o 9:06) Karma článku: 3,25 | Prečítané:  272x

Pomaly nadobúdajú úžasnú vlastnosť chameleónov. Nastanú u nich v dôsledku neustálej interakcie s mobilmi aj zásadné fyzické zmeny? 

Je to nadmieru zaujímavý pohľad. Náš trinásťročný synátor sedí s kamarátmi rovesníkmi na lavičke pred domom. Je tam ticho ako v kostole. Sedia tam už dobrú polhodinu, no nepadlo medzi nimi jedno slovo. Akoby ste sledovali pantomímu. Všetci ostošesť ťukajú do mobilov, prsty im kmitajú po maličkých klávesniciach rýchlosťou päť a viac úderov za sekundu. Ak predsa chcú kamošovi niečo zvestovať, urobia to elektronicky cez sociálnu sieť. Nezáleží, či ide o Peťa z dvesto kilometrov vzdialenej Banskej Bystrice, alebo o Paľa, ktorý sedí pol metra od nich. Na tvárach im ihrajú jemné úsmevy, občas sa uchechtnú, keď si prečítajú nejakú podarenú hlášku.

Sedím na balkóne a premýšľam, akí sú.   

Neuznávajú žiadne obmedzenia, žiadne pravidlá. Ten, kto vychytá nejakú bláznivú apku, stane sa na chvíľku kráľom partie. Všetci šíria ďalej výstižné bonmoty, akoby to bola ich vlastná tvorba. Keď mi môj syn rozpráva najnovší gag, nemám to srdce povedať mu, že autorom nie je podarený  Jožko od susedov, ale George Bernard Shaw. A že to povedal  približne pred osemdesiatmi rokmi.

Originalitu si vysoko cenia aj v gramatike, a tak v ich facebookových debatách zombýcy ožývajú, uznávaný youtuber to v poslednom videu zabyl a v Barcelone hrajú ozaj skvely borcy.  Len či to ocenia aj personalisti, keď budú čítať ich pracovné životopisy.

Je iba otázkou času, kedy začnú artikulovať bez mäkčeňov i dĺžňov. Ich základnou komunikačnou jednotkou prestane byť slovo a stane sa ňou internetová skratka. V reálnom živote chlapci často kombinujú bežné činnosti s vášnivou obsluhou miniatúrnej klávesnice. Pomaly sa u nich vyvíjajú pozoruhodné schopnosti. Začínajú sa tak trochu podobať na leguánov, lebo dokážu každým okom v reálnom okamihu sledovať osobitný, nezávislý objekt. Jedným z nich je zásadne mobil, druhým môže byť čokoľvek, od taniera s obedom, cez výjavy za oknom idúceho auta, až po televíznu obrazovku. Na otázku, či pozerá práve vysielaný film, alebo sa hrá na mobile, nám raz syn odpovedal, že film počúva. Tá mladá generácia si postupne vytvára vlastný jazyk, niečo na spôsob argotu medzi väzňami nápravnovýchovných zariadení. Napríklad hustá šupa je v skutočnosti vysoko fotogenická a populárna speváčka, riedky guláš je jej nemožný aktuálny partner, ktorého mala dávno poslať do kelu. 

Syn má desiatky online kamošov po celom svete. Momentálne fičí istý Brazílčan, stačilo sa mu zmieniť o úžasných futbalových kanárikoch a debata sa rozbehla na plné obrátky. Každý deň žeravia optické káble cez Atlantik a v angličtine oduševnene diskutujú na rozmanité témy. Náš chlapec je z toho nadšený, nevadí mu ani časový posun. Našiel spriaznenú dušu na opačnom konci zemegule. A my s jeho matkou pevne veríme, že je to skutočne Alejandro zo Sao Paolo a nie pedofil Šani kdesi z Čani.

Trochu sa obávam, či sa v dôsledku permanentnej interakcie s mobilmi naša milá mládež fyzicky nezmení. Možno im všetky prsty zakrpatejú s výnimkou palcov, možno sa im v strede čela vyvinie statické tretie oko, ktoré bude nonstop fixované na displej telefónu. Nebude mať viečko, nikdy sa nezavrie. Bude fungovať nepretržite, podobne ako dióda v spotrebnej elektronike. Vždy v pohotovosti. Tým bude zaistené, aby chlapcom vo virtuále nič dôležité, nedajbože, neuniklo.

Na druhej strane – títo chalani sú v istom ohľade akční a rýchli. Existuje iba málo informácii, ktoré by nevyňuchali. Niektoré z nich patria do kategórie utajovaných skutočností. Občas je veľmi osožné mať ich poboku pri neočakávaných problémoch. V nehostinnej pustatine zistia v priebehu niekoľkých sekúnd, ktorým smerom a ako ďaleko sa nachádza najbližšie stravovacie zariadenie s čapovaným pivom. Nikdy neprečítali súvisle jedinú knihu, ale ak im dáte chvíľku času, s istotou vám porozprávajú o ktorejkoľvek z nich.

Naša milá, nová, generácia mobilová...      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pribúda nevyužitých vakcín, štátu chýba odvaha

Slovensko sa bojí míňať vakcíny, aby zostalo na druhú dávku.

Po konflikte s Kotlebom končia v ĽSNS Uhrík, Mazurek, Ďurica a ďalší

Pozícia Kotlebu sa výrazne upevnila po zmene v stanovách.


Už ste čítali?