Krotenie zlého teenagera (neúspešné)

Autor: Marián Betík | 20.8.2017 o 0:00 | (upravené 20.8.2017 o 14:49) Karma článku: 4,39 | Prečítané:  1071x

Fragmenty zo života s trucovitým mládencom a odkaz iným rodičom s podobnými problémami - nezúfajte, nie ste sami!

 

Náš kedysi milý, malý chlapček sa radikálne zmenil, je z neho hlučný, svalnatý hromotĺk s radikálnymi názormi na základnú bunku spoločnosti. Rodinné väzby sú podľa neho prežitok, moderná doba znamená len spoločné stravovanie a inak má byť každý člen voľný ako vták. Ani on sa predsa nestará, ako jeho zákonní zástupcovia trávia čas. Rodičom tradícia velí denne zabezpečiť svojim mláďatám stravu. Tak to v prírode chodí už milióny rokov, na tom netreba nič meniť. Takisto ako na povinnosti vybudovať rodinné hniezdo, kam sa ratolesť môže uchýliť v prípade zlého počasia. Samozrejme, každé mláďa v prírode má svoju srsť, ľudské nie. Je teda nutné zaistiť mu kvalitné oblečenie, prednostne značkové.

Svoje odevy skladuje veľmi originálnym spôsobom. Ak by človek neznalý problematiky vkročil do jeho izby, mohol by utrpieť kultúny šok. Tričká, mikiny, trenky, nohavice, ponožky, sú „poskladané“ do obrovskej gule, voľne zaparkovanej na koši na špinavé oblečenie. Ak mu to vytknete, odpovie, že kedysi bola guľa oveľa väčšia, a že teda poriadok v jeho izbe sa postupne zlepšuje.

Pri vysávaní som pod jeho posteľou objavil nezjedenú desiatu spred niekoľkých mesiacov, zabalenú v mikroténovom sáčku. Rožok s maslom a salámou nadobudol krikľavú, sýtozelenú farbu a krémovú konzistenciu. Takto nejako objavil mister Alexander Fleming penicilín. Žeby aj náš synátor tajne vedecky experimentoval?

Na budúci rok ho čaká maturita, ktorá ho teraz zaujíma rovnako ako lanský sneh. Čo bude o pár mesiacov, to ho vôbec netrápi. O tom dumajú len rodičia, archaické bytosti s fosílnymi názormi, ktorí evidentne nechápu súčasné reálie. Moderná životná filozofia je jasná a jednoduchá. Vychutnávať si život, tešiť sa z prítomnosti, nemeditovať nad tým, čo bude zajtra. Plánovať maximálne zopár hodín dopredu. Premýšľať nad tým, akou profesiou sa bude živiť, na akú vysokú školu by chcel ísť? Zbytočné, tým si rozhodne mozgové závity nebude zaťažovať. Možno do Zeme narazí obrovský asteroid a všetky plány budú v keli. Tak si ich preventívne nerobí. Mladý muž vášnivo miluje zábavu, prchavé, pominuteľné radosti. S ohľadom na jeho neskrotný temperament sa ho bojíme nechať zopár dní samého doma. Určite by pre podobne dynamických kamošov zorganizoval divoký večierok, pri ktorom by mohla byť, pravdaže neúmyselne, narušená statika domu.

Aj vo výbere kamarátok je nekonvenčný. Baba, ktorú som ešte nevidel bez cigarety v ústach,počúva death metal, a navyše sa smeje ako keď štartuje reťazová píla, je coolová. Peknučké, tiché, dobre vychované dievča, ktoré sa mi vždy milo pozdraví, je total nuda. Vysvetľovať chlapcovi, že pre zdravý vzťah je podstatné voľačo úplne iné, než rovnaký názor na Justina Biebera, je márne.

Debaty s ním sú namáhavé ako triathlon, vždy ma totálne vyšťaví. Pri obhajobe svojich netuctových názorov je vytrvalý a neústupný ako obrancovia Stalingradu. Ja dokážem akceptovať rozumné argumenty a svoje názory občas korigujem. On rozhodne nie. Pri slovných konfrontáciách je veľmi presvedčivý a mňa preto občas prepadnú pochybnosti. Nie je všetko úplne ináč? Nie je to, čo vidíme, v skutočnosti len klam, spôsobený našimi nedokonalými zmyslami? Nemal Immanuel Kant pravdu, keď hlásal, že nie sme schopní reálne spoznať a  pochopiť svet okolo nás? (Medzi nami, šrácko vie o Kantovi len toľko, že zaručene nehrá Premier League).

Moji starí kamaráti, s ktorými sa poznáme desaročia a majú už dospelé deti, ma utešujú. Neboj sa, on z toho vyrastie, on časom zmúdrie. Tak trpezlivo čakám, pozorujem, či tá doba ešte nenastala, teším sa na ňu. Lenže ani potom ešte nebudeme mať vyhraté, v puberte raz bude aj náš mladší, teraz dvanásťročný syn. Nedávno som mu pohrozil, že ak neprestane zlostiť, švacnem mu jednu na zadok. A on mi na to povedal: „Keď to urobíš, dám ťa na súd. Fyzické týranie.“ Vyzerá to tak, že aj s ním bude veselo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Slovensko sa rozdelí. Čo bude nasledovať po plošnom testovaní?

Mestá chcú o ďalšom testovaní ešte rokovať.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

ĽSNS: Hodnotová bitka o sedem miliónov

Možno sa ich za tie peniaze aspoň zbavíme.


Už ste čítali?